Kde kúpite najlacnejšie potreby pre nechtový dizajn?

Dnes nebudeme lakovať nechty. Teším sa, pretože mi práve prišla ďalšia zásielka z eshopu.

P1690239

Napadlo mi, že sa vám môže hodiť, ak sa s vami podelím o skúsenosti, kde môžete kúpiť mimoriadne lacno vybavenie pre svoje domáce nechtové miništúdio.

Kto to už poznáte, nemusíte čítať ďalej. Mnohé z vás už iste dávno cez ebay nakupujete. Dozaista vás zlákali pekné vecičky v dobrej cene a hlavne s kúzelným slovným spojením „Free Shipping“, čiže doprava zadarmo.

V skutočnosti je prakticky všetko v tejto ponuke možné nájsť aj na ponuke eshopu aliexpress.com. Aliexpress je niečo podobné, ako ebay.com, ale v Číne. Väčšina obchodníkov ponúka tovar na obidvoch portáloch. Keďže ebay je, myslím, pomerne známy, budem sa venovať hlavne Aliexpressu.

Aliexpress je sprostredkovateľ

Systém pracuje pomerne jednoducho. Aliexpress spája vás ako kupujúceho s obchodníkom. Obchodník vám ponúka tovar. Vy si vyberiete a zaplatíte. Kartou, alebo cez PayPal. Peniaze však neputujú priamo k obchodníkovi. Idú do Aliexpress. Obchodník vám pošle objednané veci a vy, keď ho dostanete a potvrdíte, až potom obchodník dostane peniaze. V prípade, že balíček nedostanete, alebo ho reklamujete, peniaze vám vrátia. Aspoň také skúsenosti majú ľudia, ktorí už niečo museli drátiť.

Pokiaľ kupujete s poštovným zadarmo, vždy je prítomné riziko, že zásielka nepríde. Nie je totiž posielaný doporučene. Raz som si balík našla pri dverách položený na zemi. V zahraničí bežná vec, u nás sa ale môže stať, že prezviedavý sused využije príležitosť… Väčšinou ale balíčky prídu normálne a poštárka mi ich dá do rúk.

Dovoz zo zahraničia a clo

Hneď ako prvé vás asi napadne, či sa neplatí clo. Tu je odpoveď jednoduchá. Ak je balíček do 20 eur, tak nie. Vo svete nechtového dizajnu to väčšinou úplne stačí.

Kvalita

A teraz už to je horšie. Hovoríme o tovare za niekedy pozoruhodne nízke ceny. Preto sa stane, že tovar nemusí byť v tej najvyššej kvalite.

Známe značky tam zvyčajne nekúpite. Ak áno, sú skoro určite nepravé. Tovar sa môže tváriť ako značkový, v skutočnosti je to takzvané fake. Teda falzifikát. Niekedy mimoriadne verný, inokedy menej. Preto by som neodporúčala kupovať touto cestou značkový výrobok skôr, než si to overíte. Ak viete anglicky, tak ste za vodou:

  • Ku každej ponuke je diskusia zákazníkov. Čítajte hodnotenia. Často sú tam aj fotky čo vlastne zákazníci naozaj dostali.
  • S obchodníkmi sa dá normálne debatovať a ak je to fake, normálne vám to napíšu. Mnohým nevadí kúpiť si napodobeninu.

Rýchly tip, ako identifikovať fake ponuky na diaľku:

  • Značky často vôbec nepodporujú predaj na lacných trhoviskách. Apple, Hollister, či Opi tam ani nemusíte hľadať. Ak by ste ich tam našli, nebude to originál.
  • Ak sa rozhodnete kúpiť neoriginál, pozriete si referencie. Keby ich bolo 10 až 20, neverte im. To si vie obchodník sám ľahko napísať. Ak ich je 200, potom sa dá predpokladať, že sú od skutočných zákazníkov. V prípade, že sú priaznivé, dá sa to risknúť.

Ako to je na Aliexpress (alebo ebay) s cenami?

Ceny sú neraz lepšie, ako keby ste si rovnaký produkt objednali u nás. Neplatí to pre všetko, nakoniec, lepšie ak sa sami pozriete. Vyhľadajte si vec, ktorá vás zaujíma a uvidíte. Pár príkladov.

Pozrite si trebárs dekorácie na nechtový dizajn. Kamienky, akrylové kolieska a mnoho podobného tovaru.

stetce

Napríklad táto sada 16 štetcov stojí 2,95 eura. O chvíľu uvidíte aj fotku, čo som dostala – objednala som tú vľavo a naozaj prišlo to, čo sľúbili. (Ceny sa často menia podľa kurzu, oplatí sa to sledovať a nakupovať keď sú nižšie.)

667722832_039

Takéto ozdôbky – ovocíčka na gélové nechty – stoja 1,95 eura.

552877441_900

Alebo za 2000 farebných kamienkov v 12 farbách pýtajú 1,75 eura.

Ceny takýchto nechtových doplnkov sú príjemné. V obchodoch v meste za porovnateľný tovar zaplatíte aj desaťnásobok. Obchodník na Slovensku k tomu musí prirátať ešte clo okolo 20%, DPH okolo 20%. Niečo navyše na mzdy, priestor, a iné potreby, zisk… Jednoducho, aj keď náš obchodník kupuje vo veľkoobchode (teda ešte lacnejšie, ale vo veľkom) nedokáže konkurovať týmto cenám.

No a ak sú kamienky za 10 eur, človeku je ľúto si ich dať na nechty – ak to je len tak pre potechu na pár dní a nie na profesionálnu robotu.

Čo skutočne dostanete?

Samozrejme, teraz si môžete povedať, že to vyzerá príliš dobre, aby to bola pravda. Kde je ten háčik?

Háčik to nemá. Proste kúpite a balíček vám na 95% príde. Ak nepríde, zreklamujete to. Ak nie ste spokojné, zreklamujete to (zvyčajne nechcú nič nazad). Má to ale nepríjemnú vlastnosť – doprava zadarmo je pomalá. Balíčky mi zvyčajne prišli zhruba za 3 až 4 týždne. Čiže treba čakať a to je asi najnepríjemnejšie. Podelím sa  s vami o svoje skúsenosti. Väčšinou tovar príde tretí až štvrtý týždeň. Raz som čakala menej ako štrnásť dní a raz to trvalo vyše 40 dní – obchodník si totiž dal načas kým tovar vôbec poslal na poštu. Skoro dva týždne to teda bolo u neho. Išlo o nohavice, asi to šili :-) Takže skúsenosť je taká, že obchodník k tovaru pridelí číslo ktoré mu dala pošta a potom aspoň viete, že už to je na ceste.

Tak. Teraz pár fotiek zásielok, ktoré mi prišli z Číny práve dnes.

P1810341

12 listov nálepiek na nechty za 3,70 eura. Na nasledujúcich obrázkoch zopár ukážok.

 

8

4

Hello Kitty

5

Kvetinky a srdiečka.

3

Lienky.

1

Srdiečka.

2

 

7

Ornamenty.

P1810276

P1810284

Tri štetce na zdobenie nechtov akrylovými farbami  za 2 eurá.

V balíčku bolo aj milé prekvapkanie ako darček – nálepky na nechty.

P1810296

P1810308

Pri fotení som to už trocha pomiešala. Ale jedna sada 15 štetcov za 4,30 a  druhá sada 16 štetcov za 2,90. Takže štetcov mám teraz toľko, že teraz rozmýšľam, čo ešte sa s nimi dá robiť. Sú to také… paličky. Že by jesť ryžu? :-)

Takže nakupovanie cez tieto služby funguje a mám s tým dobré skúsenosti. Ak si navyberáte niekoľko rôznych drobností, potešia vás aj o mesiac, aj keď čakanie nie je príjemné.

Ak viete, že niekomu chcete trebárs na Vianoce spraviť radosť, najneskôr v októbri je najvyšší čas.

Ešte jedna skúsenosť ako to funguje pri nakupovaní cez Alliexpress: Každá vec, ktorú si objednáte zvyčajne príde v samostatnom balíčku. Aliexpress je totiž trhovisko a jednotlivé ponuky tovaru tam predkladajú rôzni predajcovia. Väčšinou teda každú vec čo kúpite budete kupovať od niekoho iného.

  • A to je fajn – rozloží sa tým riziko, že by sa vám balíček stratil.
  • Ľahšie sa vmestíte do bezcolnej hodnoty 20 eur.
  • Niektorý balíček možno príde skôr – aj do dvoch týždňov sa už podarilo…

Takže toľko môj dnešný tip. Môžete namietnuť, že by sme mali podporovať radšej sovenské obchody a podnikateľov. Niečo na tom je. Aspoň ja celkom určite kupujem väčšinu vecí doma. Ale maličkosti pre spestrenie si občas doprajem aj z Číny, alebo z ebay. Ono to celé zaváňa aj tak trocha exotikou, ak si môžete objednať napríklad legíny, aké u nás jednoducho nikde nezoženiete. Je zvláštne mať v rukách balíček, ktorý ku vám putoval cez pol planéty.

Viem, aj iný tovar ku nám putuje rovnakú cestu – takmer všetko sa dnes vyrába v Čine – aj tie slávne značky ako Apple. Všetko precestuje pol planéty. Ale ak si to kúpim v nákupáku za rohom, je to zbytočne drahšie.

Je z toho aj iný pocit, ako keď otvorím balíček s vodolepkami a nájdem v ňom 40 centimetrový tmavočierny vlas. To sa hneď človeku v duchu vynorí príbeh o asi veľmi zle platenej žene, ktorá má možno viac starostí, ako my. Niekde pri páse balí balíky – zbytočností pre zazobané európanky. Ani nevie, že v skutočnosti sme na tom obidve asi dosť podobne – ani ja nemám zobáčik a nezazobala som sa.

Ak máte nejaké skúsenosti z nákupu zo zahraničných eshopov, budem rada, ak sa o ne podelíte v diskusii pod článkom.

Add Comment