Laky na nechty

Vybrať si dnes lak, to je pomaly veda. V minulosti stačilo mať červený. Tým sa nechty oblízali a hotovo, šlo sa von. Dnes to už je inak. Z lakov sa stala pomaly veda. Ak si chcete nalakovať nechty, celkom bežne sa predpokladá, že to budú 3 až 4 vrstvy. To nepoteší – žerie to dosť času. Navyše ak si zrátate, koľko peňazí sa vám povaľuje v poličke s lakmi, tak sa vám pred očami zatmie a neuvidíte pritom ani trblietky.

Aj ja mám dosť veľa rôznych lakov a tak sa v tejto sekcii budem venovať krátkemu popisu, aké som mala skúsenosti s ktorým lakom. Možno vám padnú takéto minirecenzie lakov vhod. V tomto článku však chcem prebrať aspoň základné informácie o tom, ako môžete laky rozdeliť a použiť. Asi väčšina z vás tieto základy už viete, takže tento článok môžete preskočiť.

Podkladové

Hlavnou funkciou je ochrana. Ak si chcete natrieť napríklad červený, keby ste to spravili priamo, neskôr by mohol byť problém to očistiť. Niektoré pigmenty by mohli zostať v nechte a nedali by sa odstrániť ani odlakovačom. Podkladový teda pôsobí, ako bariéra. Druhou funkciou môže byť aj výživa. Tieto laky môžu obsahovať rôzne výživné zložky, ktoré môžu nechtu prospievať.

Spevňujúce

Podobnú funkciu môže plniť aj spevňujúci lak. Tiež môžete použiť aj výživný. Jeho hlavnou úlohou je okrem bariéry pre pigmenty aj spevnenie. To sa v praxi prejaví tým, že sa vám nechty budú lámať o niečo menej. Vyskúšajte si to a počítajte s tým, že medzi jednotlivými značkami môžu byť značné rozdiely. Už som mala aj spevňujúci lak, ktorý nič nespevnil. Takže siahnite po overenej značke.

Predtým, než začnete používať spevňujúci lak je dobré vedieť, že ho nemáte používať dlhodobo. Podobne ako všetko v našom tele ak nepoužívate, zoslabne. Aj nechty. Ak ich budete spevňovať a chrániť, rýchlo sa stanú krehké. Pretoho používajte skôr výnimočne.

Farebné a zdobiace

Asi najviditeľnejšia časť lakovania sú práve laky, ktoré určujú farbu, či vzory. Môžu byť farebné, či rôzne trblietkové a zdobiace. Nie všetky vzory budete maľovať len lakom. Na niektoré motívy je výhodnejšie použiť akrylové, či iné farby. Umožnia vám naniesť jemné motívy, nezaschnú tak rýchlo a tak máte viac času na maľovanie.

Medzi farebnými je asi najväčší výber. Asi najlepšie bude, ak si neskôr budeme hovoriť o každom niečo z praxe a konkrétne. Do úvodu sa azda hodí napísať len akýsi povzdych. Laky totiž časom schnú. Ak sa vám to stane, dá sa použiť riedidlo. To je iná vodička, ako odlakovač. No veľmi často počítajte s tým, že do pôvodnej kvality už mierne zaschnutý lak asi nikdy nedostanete. Zvyčajne sa nepodarí nariediť ho presne tak, aby sa pigmenty správali tak, ako by ste potrebovali. Preto po zriedení urobte testy, či nemá nepravidelné krytie, alebo či nevytvára nepravidelnú hrúbku. Ak áno, je čas sa s ním rozlúčiť.

Vrchné

Potom, čo ukončíte maľovanie, je zvykom naniesť poslednú, vrchnú vrstvu. Vrchný má predovšetkým ochrannú funkciu. Mal by byť pevný a vzor pod ním by mal o niečo dlhšie vydržať. V prípade, že ste ako vzor použili trblietky, kamienok, či iný reliéfny materiál, vrchný môže aspoň čiastočne zarovnať nerovnosť.

Okrem toho môže byť vrchný lak aj matný. To sa pri niektorých vzoroch môže hodiť. Matný spôsobí, že nechty vyzerajú ako prirodzené – ak sú namaľované len matným priehľadným lakom. To sa môže hodiť v situácii, kedy potrebujete mať spevňovač, ale vaše zamestnanie zakazuje maľovanie nechtov. Napríklad servírka tak môže využiť výživný ochranný spevňujúci lak na a celé to zneviditeľní matným lakom. Máloktorý zákazník si to všimne…

Špeciálne

Nakoniec spomeňme aj to, čo sa v čase často mení. Aby výrobcovia predali, stále hľadajú niečo, čo tu ešte nebolo. Preto si môžete raz kúpiť magnetický lak na nechty, inokedy praskajúci, alebo rôzne dúhové. Celkom bežné sú už laky, ktoré obsahujú trblietky, či miniatúrne hologramy, ktoré pri bodovom osvetlení vrhajú rôzne dúhové odtiene.

Tento výber lakov je dnes rozsiahly a rýchlo sa rozširuje. Nie je ľahké vybrať si, pretože v mnohých predajniach neradi vidia, keď si to skúšate. Doma sme potom sklamané, keď prekrásna sýta a hlboká farba s trblietkami na nechtoch vlastne takmer nekryje…

Na záver chcem dodať, že je dôležité vedieť pri kúpe, čo všetko lak obsahuje. Niektoré laky na nechty vôbec nemajú označenie o zložení. Alebo majú viacvrstvovú nálepku s maličkým písmom, ku ktorému sa ale dostanete až doma. Dobré je vopred si pozisťovať na internete zloženie tej ktorej značky a urobiť si prehľad o toxických látkach. V lakoch by sa určite nemali nachádzať takéto látky, ako: Dibutylftalát ( DBP), Toluén, Formaldehyd, Formaldehyd resin (formaldehydové živice), Caamphor (gáfor)

Add Comment