Zvoľte si správny odlakovač

Odlakovanie nechtov je skvelá vec. Umožní za pár sekúnd zahodiť staré a… A čo na to nechty?

Odlakovanie nechtov je chemický proces a používa sa na to látka, ktorá je vlastne toxická. Preto je ideálne, ak nechty odlakujete čo najmenej často a čo najkratšie. Nechcem teraz vyvolať dojem, že odlakovani nechtov je nejako nebezpečné. No odlakovač je chemikália. Jeho základnou vlastnosťou je, že rozpúšťa lak na nechty. Zároveň však slúži aj ako silný detergent. Preto sa snažte čo najmenej dotýkať okolitej kožtičky. Tá je jemná a neprospeje jej, ak ju týmto spôsobom zbytočne odmastíte. Preto sa snažte odlakovať nechty najviac raz do týždňa. Po odlakovaní nechty a ruky dôkladne umyte a pokiaľ môžete, nechajte ich dýchať. O tom tu je samostatný článok.

Okrem toho môžete voliť aj kvalitnejší odlakovač.

  • Dá sa kúpiť aj odlakovač bez acetónu, ale ani ten radšej nepoužívajte častejšie, ako raz do týždňa. Mal by odmasťovať nechty menej, ako bežný odlakovač na nechty.
  • Odlakovače dostať aj s rôznymi pridanými látkami, napríklad také, ktoré necht zároveň vyživujú a viac chránia.

Ak vás teda lakovanie nechtov baví a meníte si ich častejšie, odporúčam vám, investujte do kvalitného odlakovača na nechty. Najlepšie spravíte, ak sa jednoducho vyhnete odlakovačom ktoré obsahujú acetón, či toluén. Radšej použite octanový odlakovač. No a rada na záver: pokiaľ nie ste ešte mŕtva, nepoužívajte odlakovač, ktorý obsahuje formaldehyd. Formaldehyd sa hodí na uskladnenie orgánov v pitevni. Je to toxická látka, ktorá môže spôsobiť rakovinu. Neoplatí sa vám používať ju ani dýchať jej výpary. Do tela sa totiž vstrebáva ľahko ako kontaktne, tak aj cez pľúca.

Viem, dnes už absolútna väčšina výrobcov ponúka pomerne bezpečné odlakovače na nechty. Tí lepší vás dokonca upozornia, že ich odlakovač neobsahuje tieto najnebezpečnejšie látky. Je však dobré mať v pamäti, že aj nechtový dizajn je práca s chémiou.

Add Comment