Starostlivosť o nechty

Nechty sú súčasťou nášho tela. Podobne ako zuby či vlasy, tvorí ich naše telo zo zdrojov, ktoré mu poskytnete. A tak iste nikoho neprekvapí, že ak sa o ne zle staráme, bude to na nich vidieť. Náš prvý nápad na starostlivosť je zvyčajne zameraný priamo na ruky ako také. Zaujímame sa o to, aký lak použijeme, či výživný, alebo žiadny – nechtom treba občas nechať aj „vydýchnuť“. No odporúčam vám, aby ste starostlivosť začali hlbšie.

Starostlivosť o nechty – strava a voda

Na stav našich nechtov má strava zásadný vplyv. Tu platí rovnako ako pri stave vlasov a pleti jednoduchá rovnica. Sme to, čo jeme. Ak je naša strava nekvalitná, málo výživná, nevhodná, odrazí sa to. Priberieme, chradneme a zle vyzeráme. Preto sa oplatí dbať o niektoré najdôležitejšie faktory, ktoré pomáhajú zdraviu a teda aj stavu našich nechtov. K základnej starostlivosti teda patrí:

  • Prísne dodržiavanie pitného režimu.
  • Ľahká ale plnohodnotná strava – žiadne diéty, ani obžerstvo.
  • Dostatok kvalitného tuku typu omega 3, teda rastlinné oleje, mastné ryby.
  • Pravidelnosť – nárazové záchvaty zdravého životného štýlu občas prekladané hostinami u rodičov vám určite neprospejú.
  • Veľké a pravidelné denné dávky čerstvej zeleniny a niekoľko kusov ovocia denne.

Tieto faktory budú pri dlhodobom dodržiavaní pre vaše telo veľmi priaznivé.

Starostlivosť o nechty – psychika

Ku strave však musí prísť aj pocit pohody, pokoja, šťastia. Táto časť starostlivosti o nechty sa zdá byť celkom od veci, viem. Ale ak žijete v trvalom strese a nervákoch, tak to vašemu zdraviu uberie pekných pár rokov. Má to jedinú výhodu – už vo veku 35 rokov vám štyridsiatničky radi uvoľnia miesto na sedenie so slovami „sadnú si babka“. Dbajte o to aby ste boli v pohode. Starajte sa o svoje sebavedomie, vzdelávajte sa v komunikácii s ľuďmi, aby ste boli v pohode. Ak nie ste, požiadajte o odbornú pomoc. Život je len jeden a škoda ho je zmárniť.

Starostlivosť o nechty – pohyb a relaxácia

Aby telo dokázalo pracovať zdravo a správne, potrebuje na jednej strane aktívny pohyb a na druhej strane relaxáciu. To je zákon. A tak starostlivosť môže začínať aj v posilňovni, kde rozhýbete svoje svaly a metabolizmus tak, aby telo pracovalo ako švajčiarske hodinky.

Starostlivosť o nechty – výživové doplnky a kozmetika

Keď toto všetko dokážete, nemali by ste mať problémy. No ak si ruky často lakujete, či máte geláky, tak vlastne tejto časti tela dávate tak trocha zabrať. Tak ako pleť potrebuje dýchať, aj nechtom urobí dobre, ak nebudú trvale natreté niečim, čo k nim nepustí vzduch. Možno aj preto som si ešte gélové nechty nedala nikdy. Je dobré ak svojim nechtom necháte raz za čas možnosť dýchať. Trebárs na víkend si ich odlakujte a nechajte si ich také, ako sú.

Pokiaľ chcete, môžete vyskúšať mnoho receptov – babských aj farmaceutických. Mnohé sľubujú že sa vám zlepší kvalita nechtov. Či je taká starostlivosť dobrá to si musíte vyskúšať. Môžete celé ruky po odlakované skúsiť zvlažiť olejmi. Ako odlakovač je dobré použiť špeciálny prípravok bez acetónu – ten totiž odmasťuje. Môžete užívať rôzne tabletky, ktoré sľubujú lepšiu výživu „zvnútra“. Či to je naozaj účinná starostlivosť – alebo skôr snaha vyžmýkať z nás peniaze to asi nevie nikto.

A tak sa budeme tejto téme venovať postupne v samostatných článkoch v sekcii starostlivosť o nechty. Ak máte nejaké skúsenosti, podeľte sa s nami o ne. Viac hláv viac vie.

Add Comment