Zarastajúce nechty

Problém zarastajúcich nechtov trápi mnohých. Príčiny môžu, samozrejme, byť rôzne, ale pozrime sa na jednu príčinu, ktorá je častá a s ktorou si viete poradiť aj sami. V tomto článku sa dozviete nielen prečo problém so zarastaním nechtov neraz vzniká, ale najmä ako mu účinne predchádzať. S týmto článkom mi pomáhal Miro Veselý. Takže dávam mu slovo :-)

V ďalších riadkoch budem otvorene písať o veciach, o akých sa zvyčajne mlčí. Choroby a ťažkosti sú u nás tabu. Neradi sa chválime, ak sme chorľaví, alebo máme bolesti. Napíšem však tento článok preto, že si myslím, že podobný problém so zarastaním môžu mať aj mnohí iní ľudia. Verím, že v takom prípade im moja skúsenosť môže byť užitočná. Potom mi stojí za to, ak poodhalím zo svojho súkromia aj veci, ktoré nepatria k estetickým, ani bežne zverejňovaným.

K problému zarastania by sa mal vyjadriť najskôr vždy aj lekár. Akýkoľvek bolestivý stav totiž môže byť zapríčinený rôznymi ťažkosťami a nemusí ísť vždy len o zarastajúci necht. Ak beží infekcia, treba ju riešiť odborne a akékoľvek rady z internetu – vrátane mojej – berte len ako nezáväzný názor, ktorý vám môže pomôcť, ale nemusí. Zarastanie nemusí byť vždy riešiteľné podomácky.

Žiaľ, aj mne sa podarilo pred rokmi jedného dňa začať krívať od bolesti. Ledva som došiel k lekárke na chirurgiu. S úsmevom konštatovala, že je to dnes bežná vec. Mrkla na sestru a tá mi nohu zaviazala. Nie priamo do sadry, ale domov som šiel v pohodlí taxíka a tešil som sa že mastička a zábal rýchlo vyriešia bolesť. Po pár dňoch sa však nič nedialo. Bolesť bola horšia a tak som šiel na kontrolu. Nový prebal, nová mastička a temná vyhrážka, že ak to neprejde samé, musí sa strhnúť. Ešte upozornila, že takému zákroku sa chce vyhnúť, pretože novonarastený necht už zvyčajne nebýva až tak pekný. V duchu som si pomyslel: už som dosť starý na to, aby som lovil baby na krásny necht na palci ľavej nohy. Ale ani trhanie sa mi nepáčilo.

Bolesť v ďalších dňoch neustávala a tak som si dal dole celý slávny obväz a s pomocou silnej lupy som si chcel pozrieť posledný raz svoj osobný majetok pred tým, než si ho dám strhnúť. Pravdupovediac – zvedavý som. Chcel som vidieť ako taký necht vlastne zarastá. Kam? Odkiaľ? Ako to vyzerá.

Zarastajúce nechty

Na obrázku vľavo je schéma, ako vyzerá keď je dlhý a treba ho ostrihať. Vpravo je už pekne odstrihnutý. Po pár dňoch po strihaní sa však objavila bolesť… Po dvoch týždňoch neúspešnej lekárskej konzervatívnej liečby som so silnou lupou začal analyzovať, čo sa deje.

Za bolestí ťažko popísateľných som odhalil kožtičku na boku nechtu. Ťažký zápal tam bol. Ale stále som nevidel príčinu, prečo. Mám vždy doma nejakú kvalitnú dezinfekciu a preto som vyčistil celé miesto. Potom som si utieral slzy, lebo bolesť to bola beštiálna… Po tomto zákroku som začal vidieť. Tak. Kde a čo zarastá? Ešte jedno lepšie odhalenie a pod lupou bolo všetko celkom jasné!

Zarastajúci necht

Ak sa odkryla koža, ktoré prekrýva necht zboku zhora, objavil som ostrý hrot. Inými slovami – pri strihaní (cvakaní) sa mi podarilo kúsok neodstrihnutého nechta nechať trčať. Stačilo pár krokov a tento špic začal pichať do kože pred sebou a vznikla ranka. Infekcia, zápal, bolesť. A ideme z kopca – a chirurg už máva skalpelom. Vlastne – klieštikmi. V tejto chvíli som mal jasné, že nejde o nejaký zarastajúci necht. Je len zle odstrihnutý. Ten sa následne zarezáva „do mäsa“ ak to mám povedať tak expresívne.

Mal som teda odhalenú príčinu „zarastajúcich nechtov“ a moja chuť zajtra navštíviť chirurgiu akosi utíchla.

Následne som sa rozhodol, že najskôr skúsim odstrániť to, čo považujem za príčinu problému. Až potom by som ho odniesol na trhanie. Stačili mi zubní trhači, nechtárov nechcem, ak to nie je nutné.

Za šialeného sebazaprenia a bolestí som preto pilníkom (dôkladne vydezinfikovaným!) pomaly opiloval celý výrastok. Aj prst bol predtým riadne vydezinfikovaný.

Táto fáza zákroku bola veľmi bolestivá. Následne som pomocou vatičky so silnou dezinfekciou ešte raz očistil celú oblasť. Tentokrát som už skoro až tlačil, aby som z oblasti odstránil podľa možnosti všetko, čo tam nepatrí.

Zarastajúci neht po úprave

Po tomto zákroku bola rana čistá, ale zápal pretrvával. Na ten sa oplatí naniesť antibiotiká – v tomto odporúčam radšej poradiť sa s lekárom. Existujú rôzne druhy antibiotík. Poraďte sa s lekárom. Pravdepodobne bude vhodné použiť krém, alebo zásyp s účinnou látkou neomycinum, mupirocinum, alebo možno iný druh antibiotika. Po tomto „zákroku“ však môj zarastajúci neht v podstate hneď dal signál, že už nezarastá. Tušil som, že je dobre.

Ďalší deň bol takmer bez bolesti a odvtedy som problém nemal.

Presnejšie povedané – pár krát som začínal cítiť bolesť, ale zavčasu som skontroloval aj s lupou a vždy som tam našiel podobný neodstrihnutý kúsok. Niekedy ani nemusel byť trčiaci tak ako na obrázku, stačilo že bol ostrý a tým pri chôdzi „drel“ do kože pod sebou. Akonáhle tam vznikne zápal je zle. A tak dnes pri strihaní nechtov na nohách už vopred myslím na riziko a po ostrihaní ich dôkladne pomocou pilníku skontrolujem. Vďaka tomu som už veľmi dávno nemal žiadne podobné ťažkosti.

Ak vám bol tento pohľad na problematiku zarastajúcich nechtov užitočný, napíšte, prosím, v diskusii svoj názor, alebo skúsenosti.

Add Comment