Nehty alebo nechty?

Často sa stáva, že ľudia chybne napíšu niektoré slová. Aj (chybne napísané) slovo nehty je toho príkladom. Pravdepodobne to súvisí s tým, že skloňovanie a práca so slovom nechty má pri výslovnosti spodobnenie a tak často povieme “zlomil sa mi neht”, “nehtový dizajn, alebo “gelové nehty”. V hovorenej reči je to asi bežné. Ak sa to napíše, je to chyba.

Nie je ťažké odhadnúť, ako sa slovo nehty ujalo. Je to čechizmus. V češtine je totiž spisovné práve slovo nehty. A ako to už býva, ak niekto číta české stránky, tak všade vidí “nehtové studio”, “pro krásu nehtú”, “gelové nehty” a podobne. Ak to na vás dlhší čas pôsobí, jednoducho si na to zvyknete a slovo nehty vám začne pripadať celkom prirodzené.

Je teda dobré si zapamätať: nehty sú české a nechty slovenské slovo.

Podobná situácia často vzniká aj pri iných slovách. Napríklad slovo šedé je čeština a u nás sa veselo používa namiesto správneho sova sivé. Alebo často vám niekto u nás niečo doporučuje – znova skomolenina slova doporučení. Správne je odporúčanie. V bežnej, hovorovej reči sa z toho nestrieľa. Ak poviete “doporučujem ti dať si šedé nehty”, nič sa nedeje :-)

Add Comment