Gélové nechty

Gélové nechty sú v súčasnosti veľmi obľlúbené. Oprávnene. Poskytujú efektný dizajn a zároveň vás na dlhší čas zbavia starostí s lakovaním. Jedným dychom treba povedať aj nevýhody. V prvom rade sú trvalé, takže najmenej na niekoľko týždňov vám zostane na rukách jeden vzor. Druhou nevýhodou potom je aj to, že ak sa ich chcete zbaviť, je to vždy riziková akcia. Je potrebné gél zbrúsiť. Aj keď to spraví profesionálka, vždy je tu riziko, že vám môže poškodiť vaše nechty. Zverte svoje ruky iba do rúk profesionálnej odborníčky, ktorej práce si môžete niekde pozrieť, alebo overiť si jej kvalifikáciu.

Práve z týchto dôvodov sú mnohými z nás natvrdo odmietnuté. Aj ja som skôr proti nim,ale páčia sa mi. Vzory dávajú nechtovej dizajnérke do rúk veľa možností. Gél neschne na vzduchu, ale musí byť vytvrdený v uv lampe. Preto v ňom môžete vymodelovať veľa zaujímavých motívov. Až keď ste s modeláciou spokojná (teda s konkrétnym krokom) dáte to vytvrdnúť do „piecky“. Stredná vrstva gélu umožňuje aplikovať rôzne vzory, materiály, ktoré nakoniec budú akoby zaliate (zafixované vrchným gélom). Keby sme sa podobné vzory pokúsili namaľovať lakom, tak nepochodíme. Výsledok by s lakom bol hrboľatý. To mnohým ženám prekáža. Gélové nechty majú vo výsledku dokonale hladký povrch. To nechá vyniknúť ich vzorom.

V súčasnosti je možné zohnať gély neuveriteľných farieb. Prekrásne neónové farby, ktoré nie je možné si nevšimnúť. Dokonca sa dajú zohnať aj skutočne fosforeskujúce, ktoré svietia aj v tme. K tomu môžete pridať mnoho základných farieb, ktoré umožňujú takú modeláž nechtov, u akej ani nie je vidieť, že ide o geláky. Ak sú profesionálne spravené, budú mať prirodzený tvar, to znamená že bočné línie nechtového lôžka budú rovnobežné. Nebudú sa v dolnej časti rozširovať a vyzerať ako lopatky. C oblúk, ktorý nesmie chýbať, bude síce viditeľný, ale bude mať ten správny tvar a nebude pôsobiť ako obrovská vypuklina. Odborne vymodelované geláky poskytujú pre vaše ruky skôr ochranu a zbavujú vás potreby pravidelne si ich lakovať. Ušetríte tým čas napríklad na väčšiu starostlivosť o pokožku na rukách.

Ak uvažujete o takýchto nechtoch, pravdepodobne najuniverzálnejším motívom bude francúzska manikúra. Je to jednoduchý a elegantný motív s ktorým nie je možné asi nič skaziť.

Pokiaľ o géle uvažujete, zrejme volíte medzi dvoma možnosťami: spraviť si to doma, alebo siahnuť po službe v štúdiu.

Gélové nechty v štúdiu

Ak máte málo skúseností, odporúčam vám, dajte si ich spraviť v niektorom štúdiu. Aj keď postup práce na niektorých dostupných videách vyzerá, že nie je náročný, je dosť veľa vecí, ktoré sa dajú ľahko pokaziť. Od profesionálky budú veľmi pravdepodobne vyzerať lepšie, než tie, ktoré si na vlastnej ruke napackáte, ako svoju prvotinu.

Určite si overte, či štúdio robí túto službu pravidelne. Či to vedia robiť. Za štúdio nepovažujte svoju kamarátku, ktorá si predvčerom kúpila za 30 eur novú sadu na „geláky“ a už hľadá prvú obeť, na ktorej by si to mohla skúsiť. Siahnite po štúdiu, ktoré má výsledky a stabilnú klientelu. Nešetrite. Zdravé ruky sú dôležitejšie, ako úspora pár eur.

Domáca výroba môže byť riziková

Ak sa už chcete do výroby pustiť doma, naštudujte si to. Nestačí ak si o tom prečítate namnožený návod, ktorý vám možno predajú spolu so sadou. Naopak. Prečítajte si aj nejakú knihu, ktorá sa manikúre venuje v širších súvislostiach. Nezaškodí, ak pôjdete aspoň na základný kurz. Potom si dajte prax nanášania a zdobenia tipov. Až nakoniec, keď ste si istá postupom, môžete uvažovať o tom, spraviť si všetko doma.

Myslite na to, že ak sa vám to nepodarí, budete musieť gél dať dole a na to je znova výhodnejšie požiadať o pomoc profesionála.

Postup

Je veľa druhov gélov a postupov. Asi prvý krok je, že sa musíte uistiť, že vaše ruky netrpia žiadnym problémom.

  • Musia byť zdravé a mať prirodzenú farbu. Ak by ste mali pocit, že majú akokoľvek nezvyklý vzhľad (zelenkastú, či inú farbu) môže ísť o zdravotný problém. Predtým, než si nanesiete gél musíte sa poradiť s kožným lekárom. Fakt! Aspoň predpokladám, že sama nemáte hlbšie znalosti o rôznych chorobách kože alebo nechtov. To sa dizajnérky na kurzoch učia a mali by to vedieť rozpoznať. Ak si ale chcete robiť pazúriky sama, musíte si byť istá, že tam nie je nejaká začínajúca infekcia. Ak totiž máte začínajúcu chorobu tak gélom ju môžete značne skomplikovať. Môže sa zakryť jej rozvoj a neskôr už môže byť neskoro. Jew to riziko, že vo vnútri začne bežať infekcia, alebo zápal. Alebo pleseň…
  • Nechty musia byť úplne odlakované a tiež dôkladne dezinfikované. Medzi nechtom a gélom musíte vytvoriť aseptické prostredie. Teda sterilné. Inak riskujete, že sa tu začnú množiť napríklad baktérie…Primer sa nanáša len na prirodzené nechty, nie na umelé typy. Slúži na vytvorenie pevnej väzby medzi nechtom a gélom.

Ďalší postup pri tvorbe gelákov môže vyzerať napríklad takto:

  • Ako prvú vrstvu nanesiete podkladový gél.Ten sa nanáša buď na umelý typ (musí byť dodržaná správna veľkosť, v žiadnom prípade  nesmie byť malý, nesmú vzniknúť pri lepení vzduchové bubliny a musí byť správne prebrúsený), alebo sa nanáša pomocou šablóny. V žiadnom prípade nesmie zatiecť pri nanášaní na nechtovú kožičku. Ak by sa vám to stalo, treba gél z tohto miesta dôkladne odstrániť pomarančovým drievkom. Táto prvá vrstva sa môže tiež volať kamufláž – ktorá má telovú farbu a zakrýva (kamufluje) rôzne drobné nedostatky. V niektorých prípadoch môže kamuflážny gél byť zároveň použitý ako budovacia vrstva. Po nanesení tejto vrstvy ju nechajte polymerizovať v UV lampe. Zvyčajne sú to dve minúty, záleží akú lampu vlastníte. Nezľaknite sa – tento gél zostane mierne lepkavý a to neprekáža. Volá sa to výpotok
  • V ďalšej vrstve už môžete začať tvoriť. Na to sa používa gél nazvaný aj budovací, stavebný či modelovací. V tomto kroku nesmiete zabudnúť na vymodelovanie c – oblúčika. Je to veľmi dôležitá časť modeláže. Bez neho by boli krehké a náchylné zlomiť sa už pri najmenšom náraze.
  • Ak máte vytvorený c oblúk, necháte vytvrdiť znovu na dve minúty a môžete zdobiť.Ozdoby sa dajú primiešať, alebo iba prikladať. Dajú sa zohnať ozdoby od výmyslu sveta a kto má fantáziu a cit pre vkus môže vytvoriť krásne a originálne vzory. Ak zdobenie postupne pridávate, treba tenkú vrstvu na zafixovanie a nechať znova vytvrdnúť  v uv lampe. Tento gél bude po polymerizácii v UV lampe zvyčajne tiež lepkavý. Výpotok utriete a prípadné nerovnosti zbrúsite. Nezabúdajte že ruky sú celok a sú krásne keď vyzerajú prirodzene, príliš veľa ozdôb bude len na škodu. Pri obrusovaní do finálneho tvaru vám to môže spôsobovať problémy. C oblúk má začínať pri koreni plytko a na nerozoznanie od prírodného a končiť má tak isto plynulo a zbrúsením do čo najtenšieho tvaru.
  • Posledná tenká vrstva potom bude vytvorená pomocou finiš gélu. Po vytvrdnutí nemá výpotok. Necht je teda dokonale hladký a krásne lesklý.

Po prečítaní rôznych návodov si pomyslíte, že to zvládne určite každý. V priebehu práce však potrebujete najmä prax. Je dôležité, aby ste naniesli primerané množstvo gélu aj ozdôb. Ak v tom nemáte prax, vaše doma vyrobené pazúriky môžu na prvý pohľad rozprávať príbeh o tom, že nemáte prax a aj o tom, či ste praváčka, alebo ľaváčka. Praváčka si totiž vie krásne ozdobiť ľavú ruku a pri pravej narazí na vážny problém.

Ak som vás celkom neodradila od toho spraviť si geláky doma, tak na záver mám jeden tip. Spravte si vždy najskôr prsty od ukazováčika až po malíček. Palec si vytvorte až nakoniec. Alebo ako prvý. Dôvod je prostý. Keby ste si naniesla gél na všetky prsty jednej ruky naraz, počas tvrdnutia (polymerizácie) by vám z palca mohol gél začať stekať nabok. A to nie je nič, čo by ste chceli.

Ste odvážna a šikovná, máte veľa naštudovaného a rozhodne sa chcete sa do výroby pustiť sama? Skúste si to. Za nejaký ten rok sa vám náklady na vybavenie určite vrátia. Ak vás baví táto práca, výtvory z vlastnej produkcie vás môžu tešiť.

Add Comment